Fizik, iş ve güçle ilgili anlatımlı sorular verebilir misiniz?

Örnek: 100 newtonluk bir kuvvetin etkisiyle beton bir blok 1,5 m hareket ettiriliyor. Yapılan iş nedir?
çözüm: iş= kuvvet . yerdeğiştirme
W= F.x
W= 100 N . 1,5m
W= 150 N.m = 150 Joule

örnek:bir kişi 25 Newton kuvvet uygulayarak bisiklete 1500 metre yol aldırırsa bu iş kaç joule'dir. Ve 10 Newtonluk bir kuvvetle aynı işin yapılması için bisikletin ne kadar yol alması gerekir?
çözüm:F=25 Newton, x=1500 metre ise

W = F.x
W=25.1500, W=37500 jouledir. İkinci işlemi yapmak için ise;

x= W/F, x= 37500/10, x=3750 metre yol alması gereklidir.

kuvvet ve yol arttıkça yapılan işin miktarı da artmaktadır. Yani aralarında doğru bir orantı vardır.

örnek:Hızı 2m/sn olan 2kg kütleli bir cisme 6 N'luk bir kuvvet 2 sn boyunca uygulanıyordur.sürtünme kuvveti 2 Newton olduğuna göre kuvveti uygulayan sistemin gücü kaç watt olur.??(çıkmış öss sorusu)

çözüm:cismin ivmesi a ise
a=F-Fsürtünme/M=6-2/2kg=2m/saniye karedir(sn2)
cismin yerdeğiştirmesi X ;(v0 cismin ilk hızıdır.)
X=v0.t+1/2a.t kare(t2)
X= 6.2+1/2.2.4=16 metre bulunur.
F kuvvetini uygulayan sistemin gücü P ise;
P=F.X(toplam yerdeğiştirme)/t
P=F.X/t=48 watt bulunur.
Share on Google Plus

About Unknown

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.

0 yorum:

Yorum Gönder